Muzeum Archeologiczne w Poznaniu jest jednym z najstarszych i największych muzeów archeologicznych w Polsce.
Początki Muzeum sięgają dnia 23 września 1857 r., kiedy to Wydział Nauk Historycznych i Moralnych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk podjął uchwałę o utworzeniu Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich. W 1923 r. zbiory archeologiczne tego muzeum połączono z podobnymi zbiorami b. Muzeum Prowincjonalnego w Poznaniu (Kaiser-Friedrich Museum), założonego przez Niemców w 1894 r. Powstał wówczas odrębny Dział Przedhistoryczny Muzeum Wielkopolskiego z własną siedzibą. W roku 1945 założono samodzielne Muzeum Prehistoryczne, przemianowane w 1950 r. na Muzeum Archeologiczne. W 1967 roku Muzeum uzyskało nową siedzibę w Pałacu Górków, zrekonstruowanym po zniszczeniach wojennych.
Dzisiaj w Muzeum działają wystawy stałe, poświęcone pradziejom Wielkopolski, początkom państwa polskiego, starożytnemu Egiptowi i archeologii Sudanu. Organizowane są też wystawy czasowe. Muzeum dysponuje ciekawą ofertą dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dla amatorów i profesjonalistów. Organizuje lekcje muzealne, imprezy, konferencje naukowe. Posiada rozbudowane bazy danych, prezentacje multimedialne, dysponuje biblioteką cyfrową.
Siedziba Muzeum mieści się w Pałacu Górków. Obiekt został zbudowany w latach czterdziestych XVI wieku w drodze przebudowy kilku gotyckich kamienic. Do dziś zachował się wczesnorenesansowy portal z 1548 r. i wewnętrzny dziedziniec z kolumnowym krużgankiem oraz dwie sale na parterze. Pałac w 1971 roku został wpisany do rejestru zabytków. W latach 1958-67 obiekt odbudowano i adaptowano na siedzibę Muzeum.
(Opr.: Biuro ESK Poznań 2016)