
Poznańskie Centrum Finansowe
Poznań Financial Center był pierwszym w Wielkopolsce biurowcem klasy A z prawdziwego zdarzenia. Wyznaczył w mieście nowe trendy w dziedzinie tzw. inteligentnych, sterowanych komputerowo budynków. Był też pierwszym etapem biurowych inwestycji Von der Heyden Group w rejonie Placu Andersa. Jego budowa zapoczątkowała wielkie przeobrażenia tej części miasta, które dokonały się w ciągu ostatniej dekady. Projekt Poznań Financial Center powstał w Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich. Przed jego frontowym wejściem postawiono w 2002 r. pomnik słynnego, przedwojennego prezydenta miasta, Cyryla Ratajskiego. Autorem rzeźby jest Jan Kucz.
Architektura wieżowca PFC jest bardziej urozmaicona od stojącej obok, nieco wyższej Andersia Tower. Poszczególne piony budynku składają się z osobnych brył i w pewnym stopniu różnią się elewacją. Dominuje w nich szkło i metal, utrzymane w podobnej kolorystyce jak na sąsiedniej Andersii. Część południowej fasady Poznań Financial Center jest lekko zaokrąglona. Wysokie okna budynku są poprzedzielane wąsko rozstawionymi metalowymi listwami lub kratką. Elewacja jest wysmukła i różnorodna. Bryła nad głównym wejściem, od strony wschodniej unosi się na wysokich metalowych podporach. Po zachodniej stronie wyróżnia się najwyższy, wyłożony metalowymi panelami pion wieżowca, zakończony masztem. Podobnie jak przy Andersia Tower, po wschodniej stronie PFC wybudowano 2-kondygnacyjną przybudówkę. W ciągu najbliższych kilku lat od strony ul. Królowej Jadwigo zostanie ona przesłonięta 5-piętrowym biurowcem Andersia Front Office.
Poznań Financial Center został uhonorowany wieloma nagrodami. Zdobył m.in.: I miejsce w konkursie architektonicznym Jana Baptysty Quadro organizowanym przez Miasto Poznań i Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz I nagrodą w konkursie organizowanym przez magazyn Home & Market jako „Najlepszy adres biurowy w Poznaniu”. Otrzymał także nagrodę II stopnia w konkursie "Budowa Roku 2000" organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Budownictwa, Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Autor: Maciej Kabsch
wyglądn tak bo na terenie skweru młodzież urządziła sobie skatepark.Pilnowanie pomnika aby nie był dewastowany należy do Straży Miejskiej bo pomnik stoi na terenie miejskim