fot. PGKPGK Centrum
Jest kompleksem dwóch biurowców klasy A. Zaprojektowała je poznańska pracownia CDF Architekci. Budynki są położone w pobliżu lotniska i Stadionu Miejskiego. Z ich wschodnich okien rozpościera się widok na lubiany przez poznańskich rowerzystów Lasek Marceliński.
Pierwszy z budynków jest efektem udanej modernizacji starego, 12-piętrowego biurowca. Dobudowano nowy, urozmaicający bryłę pion budynku i zmieniono elewację. Oryginalny wygląd zyskało zwieńczenie wieżowca, a także jego podstawa, przesłonięta rozległą szklaną kurtyną. Z różnych poziomów budynku wychodzą przeszklone korytarze oraz mostek, którymi można przejść do nowego gmachu PGK Centrum od strony ul. Bułgarskiej.
Ten wyższy z dwójki biurowców należy do najciekawszych obiektów architektonicznych w Poznaniu. Został oddany do użytku w 2003 r. Posiada 12 kondygnacji naziemnych, 3 podziemne i wznosi się na wysokość 52 m. Zróżnicowana elewacja budynku posiada liczne przeszklenia i jest wykończona stalowymi elementami. Zaokrąglone ściany od strony północnej i południowej nadają bryle dynamiczny wygląd. Kształt budynku ulega całkowitej zmianie na wysokości dwóch ostatnich kondygnacji. Regularna poniżej bryła jest tam zwieńczona dużym tarasem, nad którym wznoszą się skośne przeszklone ściany i oryginalny daszek podtrzymywany stalowymi wspornikami. W pewnej mierze nowy gmach PGK nawiązuje do futurystycznych konstrukcji wznoszonych w paryskiej dzielnicy La Defense i londyńskim City. W przeciwieństwie jednak do innych środkowoeuropejskich realizacji inspirowanych podobnymi wzorami, w dziele architektów z CDF udało się uniknąć przesady i konstrukcyjnego chaosu. Lekkie i nowoczesne sylwetki PGK Centrum stanowią jeden z ciekawszych elementów krajobrazu w zachodniej części miasta.
Autor: Maciej Kabsch