
Bytyń
Początkowo istniejący dwór klasycystyczny wybudowany został w 1785 r. dla Felicjana Niegolewskiego przez Bernarda Leinwebera z Poznania. Nowy pałac-willę wybudowano w latach trzydziestych XIX w. dla Eufrozyny (z domu Niegolewskiej, primo voto Gąsiorowskiej) i Jana Mierzyńskich. Architektem mógł być Franciszek Maria Lanci.
Dwukondygnacyjny, symetryczny, na rzucie prostokąta. W elewacji frontowej wyższa zryzalitowana część środkowa, zwieńczona trójkątnym naczółkiem, wsparta na czterech filarach portyku. W elewacji tylnej półkolisty ryzalit z dekoracją nawiązującą do wzorów manierystyczno-barokowych. Parter ryzalitu, boniowany o dwu oknach i drzwiach prowadzących na taras, został oddzielony od piętra balkonem o metalowej kutej balustradzie, wspartej na konsolach podtrzymywanych przez kariatydy. Pomiędzy kondygnacją parteru i piętra profilowany gzyms. Do obu elewacji bocznych przylegają parterowe aneksy z płaskimi dachami, wysunięte znacznie przed lico elewacji tylnej głównej bryły pałacu.
Jeśli mogę się wtrącić do rozmowy- Jestem córką właściciela sprzed 1939 roku. Rzeczywiście moim rodzicom odebrano pałac zgodnie z dekretem o Reformie Rolnej, ale później, sprzedano go Fundacji Nissenbaumów w 1989 roku, pomimo, że wiadomo było , ze nasza rodzina istnieje. Zgodę na wybudowanie tych okropnych pawilonów wydala Pani Strzałko, ówczesna konserwator Wojewódzka mimo moich protestów u Ministra Kultury i tego, ze pisała doktorat " z Bytynia" korzystając z archiwum rodzinnego. Fundacja kupiła obiekt na fundacje, ale nic tam się nie dzieje. miło, że obiekt zwraca uwagę swoja uroda, też tak uważam, choć ja nie mogę być obiektywna w tym zakresie.
Byłam latem i robiłam zdjęcia z zewnątrz. Jednak jest tam ochrona.
Pani Wando, chciałabym porozmawiać z Panią o pałacu..Czy jest jakakolwiek możliwość skontaktowania się z Panią?