Pogoda jutro Pogoda Poznań
136

Tu opisz zauważony błąd w tekście,
(sprawy niezwiązane z błędami nie będą rozpatrywane tą drogą - o wszelkich innych sprawach kontaktuj się poprzez stronę)

E-mail kontaktowy:

Wpisz kod z obrazka:
codeimg

Maltanka kursuje od 49 lat. Na weekend zapowiedziano Dni Pary!
j | aktualizacja: Środa, 7 2021 roku, godzina 21: 1

Na trasę kolejki wąskotorowej ponownie wyjedzie Borsig Bn2t.

Maltanka kursuje od 49 lat. Na weekend zapowiedziano Dni Pary!
MPK Poznań

Uroczyste otwarcie kolejki nastąpiło dokładnie 21 lipca 1972 roku. Pod koniec lat 60. ze względu na budowę trasy Hetmańskiej, kursującą na uboczu Drogi Dębińskiej kolejkę dziecięcą postanowiono przenieść w inne miejsce. Przeniesieniem zajął się Społeczny Komitet Budowy Kolejki Dziecięcej w Parku Tysiąclecia w Poznaniu. W budowę torów zaangażowały się również w czynie społecznym zakłady pracy z Poznania, jako dar dla dzieci - przypominają przedstawiciele MPK, które od samego początku zajmuje się eksploatacją Maltanki.

Na weekend zapowiedziano kolejne Dni Pary na Maltance. Na trasę wyjedzie "Borsuk" - to parowóz Borsig Bn2t, zwany Borsukiem lub - bardziej pieszczotliwie - Agusią. "Borsuk" został wyprodukowany w Zakładach Augusta Borsiga w Berlinie w 1925 roku. Pełnił służbę w majątku ziemskim w Obrzycku, a po wojnie w Zakładach Chemicznych w Chorzowie, gdzie później został... pomnikiem. Przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, został odbudowany i - w 1999 roku - skierowany do eksploatacji. Obecnie jest ozdobą taboru wykorzystywanego na Maltance.

Kolejka Parkowa Maltanka kursuje codziennie - w dni robocze co godzinę, a w weekendy - co pół godziny.

[facebookpost]https://www.facebook.com/mpkpoznan/posts/5795047867203266[/facebookpost]