Pogoda jutro Pogoda Poznań
119

Tu opisz zauważony błąd w tekście,
(sprawy niezwiązane z błędami nie będą rozpatrywane tą drogą - o wszelkich innych sprawach kontaktuj się poprzez stronę)

E-mail kontaktowy:

Wpisz kod z obrazka:
codeimg

Kobieta przelała na konto oszusta niemal 20 tys. zł
j | aktualizacja: Piątek, 7 2021 roku, godzina 30: 2

Do 56-latki zadzwonił fałszywy funkcjonariusz CBŚP ostrzegając, że ktoś wziął kredyt na jej dane osobowe.

Kobieta przelała na konto oszusta niemal 20 tys. zł
Free-Photos z Pixabay

W czwartek około godziny 10:00 do 56-letniej mieszkanki powiatu gostyńskiego na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna informując, że jest funkcjonariuszem CBŚP. Powiedział, że pracuje nad zatrzymaniem oszustów, którzy wzięli kredyt w kwocie 40 000 zł na jej dane osobowe. Kobieta została poinformowana, że jeżeli pomoże w ich zatrzymaniu nie będzie musiała spłacać kredytu.

Fałszywy funkcjonariusz polecił wykonanie przelewu w celu namierzenia oszustów. Ona zgodnie z instrukcją, na wskazane konto przelała 9 900 zł. Mężczyzna kontynuował rozmowę. Po kilkunastu minutach powiedział, że konieczne jest wykonanie drugiego przelewu, ponieważ przy pierwszym nie udało się namierzyć hakerów. Kobieta za namową mężczyzny ponownie przelała 9 900 zł. Po tym oszust polecił jej, aby nikomu nie mówiła i z nikim się nie kontaktowała w tej sprawie w szczególności z policją - relacjonuje asp. szt. Monika Curyk, oficer prasowy policji w Gostyniu.

Zapewnił ją, że do godziny 15.00 pieniądze wrócą na jej konto, a on wraz z prokuratorem i informatykiem zgłosi się do niej aby spisać zeznania. Poszkodowana zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa dopiero po południu, gdy przelane pieniądze nie wróciły na jej konto - dodaje.

Policjanci przypominają, że ani oni ani też funkcjonariusze CBŚP nigdy nie informują o prowadzonych akcjach i podejmowanych działaniach. Nigdy też nie wskazują na potrzebę zaciągnięcia kredytu, czy też przelania swoich oszczędności na wskazane konto. Nie odbierają również i nie przekazują pieniędzy.