Pogoda jutro Pogoda Poznań
122
Turystyka i Noclegi / Współczesna architektura
Delta

Delta to jeden z bardziej charakterystycznych budynków w centrum Poznania. Jest położony przy ul. Towarowej koło Parku Karola Marcinkiwskiego, zaraz przy wjeździe na Most Dworcowy. Ma 44 m. wysokości i 10 kondygnacji naziemnych. Został oddany do użytku w 2003 r.
Delta

Nazwa biurowca nawiązuje do trójkątnej podstawy na której został wzniesiony. Jest dziełem największej poznańskiej firmy developerskiej Ataner i przypomina nieco jej inne realizacje. Trudno mu jednak odmówić reprezentacyjnego charakteru. Konstrukcję Delty cechują ostre kąty i linie proste. Fasada została wykonana ze szkła i kamienia oraz dyskretnych metalowych elementów. Budynek składa się z dwóch brył. Niższa z nich jest wysunięta w stronę parkingu i dworca kolejowego. Fasada wyższego skrzydła od strony Parku Karola Marcinkowskiego jest skontrastowana nowoczesnym portykiem nad głównych wejściem do gmachu.

Delta stanowi ważny kontrapunkt wobec znajdującego się po drugiej stronie parku Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego. Pomimo, że nie jest wieżowcem, wznosi się wysoko ponad inne zabudowania stojące przy ulicy Towarowej. Dzięki temu jest dobrze widoczna przez ludzi przemierzających al. Niepodległości oraz tych wychodzących z dworca Poznań Główny i Holu Wschodniego Międzynarodowych Targów Poznańskich. Okolice biurowca Delta w najbliższych kilku latach staną się areną wzmożonej działalności inwestycyjnej. Do 2012 r. powstanie nieopodal pierwszy etap poznańskiego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, docelowo mieszczącego biura, hotele oraz galerię handlową. Obok Delty i Parku Marcinkowskiego planowane są realizacje nowego hotelu, a także apartamentowca Korona, zaprojektowanego przez światowej sławy architekta Daniela Libeskinda. Trwają także przygotowania zagospodarowania położonych w tej samej okolicy terenów inwestycyjnych nazywanych wolnymi torami. Można więc uznać, że wzniesiony z okazji dziesięciolecia firmy Ataner biurowiec Delta był początkiem przenoszenia punktu ciężkości centrum w tą część miasta.

Autor: Maciej Kabsch

W pobliżu:
 
WASZE KOMENTARZE[1]
~trolop: Ładny budynek, bezczelny recepcjonista w krótkich spodenkach, skandal!
dodano: Niedziela, 2017.05.28 18:44, IP:83.11.108.XXX
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.