Pogoda jutro Pogoda Poznań
122
Turystyka i Noclegi / Współczesna architektura
Aula Nova

Aula Nova to średniej wielkości sala koncertowa Akademii Muzycznej. Jest położona przy skrzyżowaniu ul. św. Marcin i al. Niepodległości. Stanowi jeden z bardziej udanych przykładów spokojnej, postmodernistycznej architektury w Poznaniu. Wygrała tytuł „Budowy Roku 2006” w kategorii „Obiekty użyteczności publicznej”.

Aula Nova
Aula Nova

Aulę Novą oddano do użytku w październiku 2006 r. Została zaprojektowana przez Jerzego Gurawskiego i Napoleona Lewandowskiego. Architektura gmachu nawiązuje do położonej obok, falującej bryły nowego skrzydła Akademii Muzycznej. Może pomieścić 537 widzów i służy też słuchaczom Filharmonii Poznańskiej. Poza salą koncertową, w budynku znajdują się pomieszczenia w których artyści przygotowują się do występów, a także studio nagrań. Aula Nova ma kształt szerokiego walca. Jest on cały przeszklony od frontowej, północnej strony oraz grubszy i wyłożony kamieniem od strony południowej. Można z niego przejść szklanym łącznikiem do budynku uczelni. Od strony skrzyżowania i Placu Adama Mickiewicza można dojrzeć półkolisty hol okalający z tyłu i po bokach właściwą salą koncertową oraz schody biegnące do położonych na piętrze rzędów widowni. Wzdłuż zewnętrznej szklanej kurtyny zostały rozmieszczone wysmukłe kolumny. Fasadę przedzielają złamania pomiędzy równej szerokości płaskimi szybami oraz złożony z metalowych listew ring opasający budynek w jego środkowej części. Na tylnej, kamiennej nadbudowie rozmieszczono w trzech nierównych rzędach wąskie okna. Aula Nova efektownie wygląda w nocy dzięki oświetleniu skoncentrowanemu na trzech poziomach wysokiego, widocznego z ulicy holu.

Realizacja została uznana za „Budowę Roku 2006” w konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB), Ministerstwo Budownictwa, Ministerstwo Transportu i Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Inwestycja ta była współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Na jej realizację złożyły się też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa WielkopolskiegoAutor: Maciej Kabsch

W pobliżu:
 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.