Pogoda jutro Pogoda Poznań
122
Turystyka i Noclegi / Współczesna architektura
Kampus Morasko

Nowoczesny kampus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znajduje się w północnej części Poznania, w dzielnicy Morasko, za końcową stacją Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Znajdujące się w nim budynki uczelni należą do bardziej udanych poznańskich realizacji ostatnich lat.

Kampus Morasko
Kampus Morasko

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zaczął się przymierzać do przeprowadzki siedzib swoich wydziałów na północne rogatki Poznania już w latach 70-tych XX w. Budowa obiektów mogła się zacząć dopiero w demokratycznej Polsce. Wtedy to stała się ona szczególnie pilnym zadaniem w obliczu pięciokrotnego wzrostu liczby studentów UAM, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Pierwszym z budynków zrealizowanych w 2000 r. na Morasku był Wydział Fizyki. Dwa lata później po jego zachodniej stronie powstał nieco mniejszy Wydział Matematyki i Informatyki. W dalszej kolejności został zbudowany największy z budynków kompleksu, mieszczący Wydział Biologii. W 2007 do gmachu położonego najbliżej pętli tramwajowej wprowadził się dzisiejszy Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, będący wówczas instytutem Wydziału Nauk Społecznych. Przy ul. Dzięgielowej, w drugiej części kampusu i pewnej odległości od wyżej wymienionych budynków przy ul. Umultowskiej znajdują się pływalnia z salą gimnastyczną oraz powstałe w latach 2004-2008 budynki Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych. Kampus Morasko jest wciąż rozbudowywany. W najbliższym czasie zostanie tam wybudowany nowy gmach Wydziału Chemii. W planach jest także przeniesienie tu Wydziału Historycznego, budowa akademików oraz pełnowymiarowej sali sportowej.

Budynki UAM na Morasku nie należą do architektonicznej awangardy, ale są przestronne i nowoczesne. Na uwagę zasługuje ogród w holu Collegium Biologicum, w którym rośnie wypuszczający owoce bananowiec, a także fontanna na dziedzińcu budynku Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Z okien nowoczesnych sal wykładowych widać łąki, lasy i staw za budynkiem Collegium Phisicum. W pobliżu kampusu znajdują się rezerwat przyrody Meteoryt oraz będąca najwyższym naturalnym wzniesieniem Poznania Góra Moraska. Obok pętli Poznańskiego Szybkiego Poznaniu, na terenie nowego dworca autobusowego jest wypożyczalnia rowerów. Są one najlepszym środkiem transportu przy zwiedzaniu tej części Poznania. W wakacje wypożyczalnia jest czynna codziennie pomiędzy godz. 10 a 20. Dla posiadaczy KOM-karty poznańskiego MPK wypożyczenie roweru jest bezpłatne.Auotr: Maciej Kabsch

W pobliżu:
 
WASZE KOMENTARZE[1]
~Autor: Treść
dodano: Niedziela, 2013.11.10 10:22, IP:79.189.129.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarMal*****: Komentarz usunięty za złamanie regulaminu. IP autora zabezpieczono na potrzeby potencjalnego postępowania policji lub prokuratury.
avatarMalwin83: Bardzo lubię jeździć tamtędy rowerem, niestety ostatnio przebiłem tam dętkę... Na całe szczęście jest https://www.sporti.pl/ gdzie szybko i łatwo można znaleźć dla siebie nową dętkę rowerową.
dodano: Sobota, 2021.05.29 18:04
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.