Pogoda jutro Pogoda Poznań
122
Turystyka i Noclegi / Współczesna architektura
Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa

Budynek WSNHiD stoi przy ul. Kutrzeby w pobliżu Cytadeli, w pasie dawnych fortyfikacji miasta. Jego bryła i wykończenie z czerwonej cegły nawiązuje do XIX-wiecznej reduty Fortu św. Wojciecha. Korytarze uczelni są wypełnione dziełami sztuki współczesnej.

Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa

Budynek WSNHiD został zaprojektowany przez Mariusza Wrzeszcza. Znajduje się w zielonej części Poznania w obrębie tzw. Ringu Stubbena powstałego w miejscu rozebranych pod koniec XIX w. pruskich fortyfikacji Twierdzy Poznań. Można tam dotrzeć w ciągu kilkuminutowego spaceru ze Starego Rynku. Nawiązując do historii miejsca, gmach WSNHiD jest równocześnie utrzymany we współczesnym, minimalistycznym prądzie architektury z dużą ilością przeszkleń i płaskich powierzchni. Inwestycja została wyróżniona nagrodą II stopnia Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w konkursie „Budowa roku 2002“. Posiada 5 kondygnacji naziemnych. Tworzą go dwie bryły: przypominający rotundę szeroki walec oraz podłużny prostopadłościanu, pomiędzy którymi znajduje się przeszklony łącznik wraz z wejściem do budynku. Gmach WSNHiD jest jednocześnie prosty i zwarty, przystosowany zarówno do funkcji dydaktycznych, wystawienniczych jak i konferencyjnych. Mieści w sobie m.in. 13 sal wykładowych dla 1690 osób, 23 sale ćwiczeniowe, 9 pracowni komputerowych, bibliotekę z czytelnią, galerię, kawiarnię, salę gimnastyczną i siłownię. Wszystkie pomieszczenia w siedzibie WSNHiD są dostępne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Budynek jest też w pełni zinformatyzowany. W najbliższych latach po jego wschodniej stronie powstanie jego nowe skrzydło, w którym znajdzie się m.in. teatr.

W murach WSNHiD można odnaleźć liczne dzieła sztuki współczesnej. Zbiory są otwarte dla szerokiej publiczności. Codziennie pomiędzy godz. 8.00 a 20.00 można tam zobaczyć prace: Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Kantora, Alfreda Lenicy, Jana Lebeinsteina, Leona Tarasewicza, Wacława Taranczewskiego, Mariusza Kruka, Wojciecha Łazarczyka, Edwarda Łazikowskiego, Andrzeja Banachowicza i innych, a także obrazy, freski i instalacje. Obok własnych zbiorów dzieł sztuki, uczelnia prezentuje prace z kolekcji Fundacji Vox Artis. Osobne pomieszczenia w budynku WSNHiD zajmuje ogólnodostępna galeria sztuki 2piR goszcząca ciekawe przyjezdne ekspozycje. Władze WSNHiD chcą docierać do swoich studentów nie tylko przez program nauczania, ale i wzbogacać ich pogląd na świat poprzez środowisko w którym się poruszają. Przy okazji stworzyły jedno z ciekawszych miejsc, które warto zobaczyć w Poznaniu.Autor: Maciej Kabsch

W pobliżu:
 
WASZE KOMENTARZE[1]
~toporenka: Ja obecnie studiuję na tej uczelni grafikę. Zawsze miałam zdolności plastyczne tak więc postanowiłam je wykorzystać :) Z wyboru uczelni jestem bardzo zadowolona. Świetna atmosfera, fajni wykładowcy (większość na co dzień związana z zawodem tak więc uczymy się wyłącznie konkretnych wiadomości). Perspektywy po kierunki bardzo dobrze - obecnie wykonałam już kilka projektów reklamowych, za które dostałam pieniądze ;) Tak więc polecam !
dodano: Poniedziałek, 2014.02.24 17:30, IP:176.221.121.XXX
ok
0
not ok
2
odpowiedz|usuń
avatarFilip123222: Cześć. Znacie publiczną uczelnię w poznaniu o kierunku grafika komputerowa i multimedia z wybraniem języka niemieckiego, nie języka angielskiego ?
dodano: Czwartek, 2014.03.20 17:36
ok
2
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarpyrypyry: No jeśli nie ma takiego kierunku Uniwersytecie Adama Mickiewicza, to chyba już nigdzie..
dodano: Czwartek, 2014.05.08 09:03
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.