Pogoda jutro Pogoda Poznań
2416
Turystyka i Noclegi / Dwory i pałace Wielkopolski
Sieraków

Miasto nad Wartą, na pograniczu Kotliny Gorzowskiej i Pojezierza Poznańskiego, na Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim, między jeziorami Jaroszewskim i Lutomskim. Leży na skraju lasów Puszczy Noteckiej, w Sierakowskim Parku Krajobrazowy; w pobliżu liczne rezerwaty.

Sieraków
Sieraków

W XIV w. na obecnym miejscu powstał zamek gotycki dla rodziny Nałęczów. Na planie kwadratu z dwoma równoległymi skrzydłami mieszkalnymi (północnym i południowym), połączonymi tzw. przewiązką. Przebudowa zamku w stylu gotyckim została dokonana za czasów Łukasza Górki i jego syna Uriela, kiedy to zamek pełnił rolę letniej rezydencji rodziny Górków. W 1600 r. zamek spalił się, a jego właściciele Opalińscy do 1609 r dokonali rozbudowy zamku w stylu barokowym. Nadbudowano dwa piętra na istniejących murach i zmniejszono wewnętrzny dziedziniec. Zamek został nakryty wysokim manierystycznym dachem. Od wschodu dobudowano barokowe schody prowadzące do portalu z herbami właścicieli. Wewnątrz inaczej podzielono skrzydła. Apartamenty mieszkalne znajdowały się tylko w skrzydle północnym. Całą skrzydło południowe zajmowała sala teatralna.

W XVIII w. zamek pozbawiony należnej opieki stopniowo niszczał, dokonano rozbiórki zniszczonego skrzydła północnego. Po roku 1829 pozostałości zamku rozebrano w związku z budową drogi do założonej stadniny. Ocalało jedynie skrzydło południowe zamienione na lodownię.

Wnętrze: dzisiejsza sień to dawniej jedna z piwnic skrzydła południowego, schody dębowe prowadzą na pierwszą kondygnację, gdzie mieści się pokój z ekspozycją odtwarzającą charakter wnętrza z XVII w. i Izba Stołowa. 
WASZE KOMENTARZE[1]
avatarBeatek: Pięć lat temu spędzałam urlop w Sierakowie. Trafiłam na piękną pogodę i naprawdę odpoczęłam. Urzekł mnie koncert muzyki irlandzkiej na zamku i gdyby nie komary byłoby cud-miód. Wygląd zamku z zewnątrz nie zachwyca, ale zbiory piękne. Polecam.
dodano: Piątek, 2012.05.25 14:48
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.