Pogoda jutro Pogoda Poznań
2616
Turystyka i Noclegi / Dwory i pałace Wielkopolski
Gułtowy

Wieś na Równinie Wrzesińskiej.

Gułtowy
Gułtowy

Pałac klasycystyczny z pewnymi cechami barokowymi (tzw. zimny barok), zbudowany w latach 1780-86 dla Ignacego Bnińskiego ostatecznie wg projektu Ignacego Graffa. Jednopiętrowy z wysokim podjazdem. Założony na planie prostokąta, z ryzalitami bocznymi i pseudoryzalitami środkowymi. Na frontonie, ponad pseudoryzalitem, herb Łodzia. Nad ryzalitami bocznymi płaskorzeźby w półkolistych frontonach. Barokowy dach, facjaty i półkoliste szczyty nad ryzalitami bocznymi. Oficyna w kształcie litery L z 1780 r. wg projektu Ignacego Graffa. Służyła jako stajnia i mieszkania dla służby.

Wewnątrz: na parterze mieszczą się sale reprezentacyjne, na piętrze pokoje mieszkalne. W sali balowej malowidła iluzjonistyczne o motywach monumentalnej architektury prawdopodobnie wg projektu Antoniego Smuglewicza z lat 1800-04; w salach (salon marmurowy i zielony, sypialnia) w trakcie ogrodowym dekoracje sztukatorskie o motywach klasycystycznych.

Lokalizacja i wielkość pałacu jest wyrazem zmiany koncepcji rezydencji reprezentacyjnej na "wiejskie zacisze" (maison de plaisance), po raz pierwszy w Wielkopolsce parter stał się tzw. bel-étage z dwukondygnacyjną salą balową.fotogaleria: Jaskoolka 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.