Pogoda jutro Pogoda Poznań
2416
Turystyka i Noclegi / Dwory i pałace Wielkopolski
Turew

Wieś na Równinie Kościańskiej, nad Racockim Rowem (dopływem Obry), w obrębie Agroekologicznego Parku Krajobrazowego im. gen. D.Chłapowskiego.

Turew
Turew

Pałac początkowo póŸnobarokowy, obecnie o charakterze budowli wielofazowej, zaczęto wznosić w latach 40-tych XVIII w. dla Ludwika Chłapowskiego, a budowę kontynuował jego syn Stanisław. Pałac został zbudowany na wzór pałacu w Czempiniu. Przebudowany około 1780 r. oraz w latach 1820-1830 przez Dezyderego Chłapowskiego w stylu neogotyckim. Następna przebudowa po pożarze w latach 1900-1909. Pałac na rzucie prostokąta, dwupiętrowy, z trzema ryzalitami w fasadzie frontowej, dwa skrajne bardziej wydatne, środkowy z balkonem wspartym na filarach, zawiera główne wejście. Dach łamany czterospadowy, nad ryzalitem frontowym wysoki dach czteropołaciowy łamany, dołem wklęsły, górą wypukły. Ryzalit środkowy fasady frontowej zwieńczony trójkątnym frontonem. Pod jednym z bocznych ryzalitów neogotycka przybudówka - baszta z lat 1820-30 zwieńczona krenelażem. Ryzalit na osi elewacji ogrodowej zwieńczony szczytem o falistym gzymsie, nowym lub odnowionym w latach 1908-1909, poprzedzony balkonem wspartym na filarach i kolumnach. Neogotyckie skarpy na jednej z elewacji.fotogaleria: Jaskoolka 
WASZE KOMENTARZE[1]
~MZ: Turew to moje "Genius loci", to miejsce magiczne i niepowtarzalne. Miejsce przesiąknięte postacią generała Chłapowskiego. Tylko tam na przełomie wieków można było ( 12 late temu) zawrzeć związek małżeński.
dodano: Poniedziałek, 2012.04.30 23:01, IP:79.186.52.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.