Pogoda jutro Pogoda Poznań
2313
Turystyka i Noclegi / Dwory i pałace Wielkopolski
Zakrzewo

Wieś na Pojezierzu Gnieźnieńskim, nad Małą Wełną. Leży na skraju Lednickiego Parku Krajobrazowego (utworzony w 1988 r., o pow. ok. 6000 ha).

Zakrzewo
Zakrzewo

Pałac neorenesansowy, w stylu francuskim z 1867 r. wzniesiony na miejscu starego dworu dla Albina Węsierskiego, przez Ludwika Ballenstaedta (budowniczy z Gniezna, który z architekturą francuską z poł. XVII w. zapoznał się podczas Wystawy Światowej w Paryżu). Korpus główny dwukondygnacyjny, na planie prostokąta. Jedno piętro schowane w dachu mansardowym. Część środkowa trzykondygnacyjna z dwoma bocznymi pawilonami jednokondygnacyjnymi. Środkową część elewacji frontowej zdobią cztery wysokie na 2 kondygnacje kolumny, zakończone jońskimi kapitelami. Ich przedłużeniem na trzeciej kondygnacji są pilastry z rzeźbami motywów dekoracyjnych. Czwarta kondygnacja zaznaczona jest oknem umieszczonym w dolnej części stromego i wysokiego dachu, który zwieńczony jest tarasem ujętym w dwa smukłe kominy. Nad oknem znajduje się kartusz z herbem Belina, a na balustradzie balkonu pierwszego piętra hrabiowska korona Węsierskich.

Wewnątrz: okazała sień z herbem Węsierskich Belina, herbami, popiersiami starożytnych bogów, alegoriami pór roku. Zachowała się dawna stolarka, posadzki i bogate sztukaterie. 
WASZE KOMENTARZE[1]
~POZNANIAK: Droga redakcjo, Zakrzewo, to i owszem atrakcja, ale dla zwiedzających Gniezno, nie Poznań. Skąd pomysł aby dopisać ją do atrakcji Poznania? Dlaczego wprowadzacie ludzi w błąd? To tak jakby napisać, że Tarragona to atrakcja Barcelony. Swoją drogą mieszkańców pod poznańskiego Zakrzewa musi bawić do łez sytuacja kiedy wprowadzony w błąd turysta przyjeżdża obejrzeć pałac którego nie ma...
dodano: Czwartek, 2016.05.05 16:50, IP:95.108.7.XXX
ok
0
not ok
2
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.